Promeni sebe, sačuvaj planetu (Change yourseLf , savE the PlANet)

U okviru Erasmus+ programa EU, u februarskom konkursnom roku, naša škola je aplicirala u oblasti  mobilnosti mladih.

Projektna prijava pod brojem 2023-1-RS01-KA152-YOU-000137337  je odabrana za finansiranje  od strane Nacionalne Agencije – Fondacije Tempus.

U peridu od 1.10.2023. do 31.03.2025.  realizovaće se projekat Promeni sebe, sačuvaj planetu (Change yourseLf , savE the PlANet) –CLEAN .

Aktivnost razmene mladih biće realizovana u Jagodini u periodu od 22.04.- 26.04.2024. godine.

Učesnici projekta su mladi sa smetnjama u ravoju iz 5  partnerskih organizacija. Sve učesnice projekta su članice međunarodne mreže HIPEN.

Partnerske oganizacje:

1.VYV 3 Pays de la Loire – Pôle Accompagnement et Soins  . Francuska (Nant)

1. Lietuvos kurciuju ir neprigirdinciuju ugdymo centras – Litvanija

3.Základní škola a Mateřská škola pro sluchově postižené , Plzeň – Češka

1. Institut Public la Persagotiere – Francuska ( Anže)
  2. Specjalny Osrodek Szkolono-Wychowawczy dla Nieslyszacych im. Janusza Korczaka w Krakowie – Poljska

Projekat je proizašao iz sveukupnih napora patnera za unapređenje  položaja mladih sa smetnjama u razvoju i invaliditetom.

Projekat uključuje razvoj ekološke svesti, izgradnju kompetencija i evropkih vrednosti kod mladih osoba sa smetnjama u razvoju i invaliditetom. Promoviše ekološku održivost,  sticanje adekvatnih znanja o problemima zagađenja životne sredine, smanjenjen karbonskog otiska i nedovoljene zastupljenosti reciklaže.

Omladinska razmena doprineće osnaživanju mladih osoba sa smenjama urazojui invaliditetom  kao i razvijanju njihovih ličnih i profesionalnih kompetencija.